Nemokama linija: 8 800 20055

Ketoacidozė

Kas yra ketonai?

Sergant cukriniu diabetu organizme nepakanka insulino, kuris padeda raumenims absorbuoti gliukozę iš kraujo. Kai raumenims trūksta energijos, jie pradeda „deginti“ riebalus. Šio proceso metu atsiradę produktai vadinami ketonais. Šios toksiškos rūgštys pirmiausia atsiranda kraujyje, paskui pašalinamos su šlapimu. Šių rūgščių kaupimasis organizme gali sukelti, vadinamąją, ketozę, o jei situacija dar sudėtingesnė – ketoacidozę arba grėsmingą gyvybei diabetinę ketoacidozę (DKA).

 

Kodėl turėčiau tikrinti β-ketonus kraujyje?

β-ketonų kiekio tikrinimas kraujyje yra greitas, paprastas ir patogus. Daugelis cukrinio diabeto ekspertų pataria tikrinti ketonų kiekį susirgus ūmia liga, esant stresui, taip pat pakilus gliukozės kiekiui kraujyje. β-ketonų kiekio tikrinimas ligos kontrolės metu padeda sumažinti riziką susirgti DKA. Jei dideli β-ketonų kiekiai kraujyje nustatomi anksti ir situacija valdoma tinkamai, gali būti išvengta DKA ir gydymo ligoninėje. Paklauskite savo gydytojo, kada tikslinga tikrinti ketonus. Tai ypač svarbu, jei sergate I tipo diabetu.

 

Ketoacidozė ir insulino pompa

Maža insulino atsarga organizme sukelia ankstyvus insulino trūkumo požymius sutrikus infuzijai (išsitraukus, užlinkus ar užsikimšus kateteriui, sugedus pompos mechanizmui). Pakanka vienos nakties sutrikdyto insulino tiekimo, kad tai sukeltų pradinę ketoacidozę – sutrinka ne tik angliavandenių, bet ir baltymų bei riebalų apykaita. Kankina pykinimas ir vėmimas, sklinda acetono kvapas iš burnos. Tokiu atveju visada tikrinkite kraujo ketonus. Veikdami pagal medikų nurodymus, jau po 2 val. atlikę pakartotinį β-ketonų tyrimą, pamatysite, ar situacija gerėja.

 

Ką reiškia β-ketonų kiekio kraujyje rezultatas?

Virš 1,5 mmol/l Kai β-ketonų kiekio rezultatas kraujyje yra didesnis nei 1,5 mmol/l, o gliukozės kiekis yra didesnis nei 16,7 mmol/l – padidėjusi cukrinio diabeto ketoacidozės (DKA) rizika. Nedelsdami kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą.
Nuo 0,6 iki 1,5 mmol/l Jei β-ketonų kiekis kraujyje yra nuo 0,6 iki 1,5 mmol/l o gliukozės kiekis yra didesnis nei 16,7 mmol/l – tai nurodo nepalankų ligos progresą, todėl reikėtų kreiptis pagalbos į gydytoją. Vadovaukitės sveikatos priežiūros specialisto rekomendacijomis.
Mažiau nei 0,6 mmol/l Mažesnės nei 0,6 mmol/l reikšmės yra normalu. Prieš keisdami cukrinio diabeto gydymo programą, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.

 

FreeStyle Optium β-Ketonų juostelės

 

P_optium_ketone

  • Greitos: Ketonams nustatyti tereikia 1,5 µl kraujo, o atsakymas parodomas per 10 sek.
  • Aktualios: nustato ketonų kiekį kraujyje matavimo metu, jei gresia pavojus sveikatai – galima veikti nedelsiant
  • Praktiškos: juostelės supakuotos kiekviena atskirai, todėl yra apsaugotos nuo drėgmės, nešvarumų ir bakterinio užterštumo
  • Ekonomiškos: juostelėje esančio trečiojo, paleidimo, elektrodo dėka, tyrimas neprasideda, jei užlašinta per mažai kraujo
  • Suderinamos su FreeStyle Optium Neo, FreeStyle Optium ir Optium Xceed gliukomačiais